Úvod > Charakteristika tříd > Motýlci

L = laskavá

C = citlivá

I = imaginární

„Ruku v ruce hned, prozkoumáme svět“

„Těšíme se do školy“

Ve třídě jsou vzdělávány děti ve věku od 4,5 – 6 let.

Výchovné a vzdělávací činnosti jsou plánovány a naplňovány v souladu se školním vzdělávacím programem „RUKU V RUCE HNED PROZKOUMÁME SVĚT“.

Hlavní formou vzdělávání v předškolním věku je hra a spontánní činnost. Zřízených činností to jsou pohybové, výtvarné, hudební a praktické činnosti, rozvoj řeči a grafomotoriky. Vše je založeno na smyslovém vnímání a prožitkovém učení. Při všech činnostech jsou děti vedeny ke správnému vztahu k životnímu stylu a prostředí (environmentální výchova).Ve 3. třídě se hravou a nenásilnou formou zaměřujeme především na přípravu dětí k zápisu a ke vstupu do základní školy. Připravenost dítěte pro školní docházku závisí na nejzákladnější ze všech znalostí – na znalosti, jak se učit; vyjmenovávat sedm aspektů této schopnosti.

7 ASPEKTŮ, JAK SE UČIT:

1. Sebevědomí – dítě by mělo mít pocit, že plně kontroluje a dokáže zvládnout svoje pohyby, chování i okolní svět. Mělo by být přesvědčeno, že když se do něčeho pustí, setká se jeho snaha s úspěchem a dospělí mu v případě potřeby pomohou.
  2. Zvídavost – pocit, že je dobré a zajímavé dovídat se nové věci a že učení je příjemné.
  3. Schopnost jednat s určitým cílem – přání a schopnost ovlivňovat dění a jednat vytrvale. To souvisí s uvědomováním si vlastních schopností.
  4. Sebeovládání – schopnost přizpůsobovat a ovládat vlastní chování způsobem odpovídajícím věku; smysl pro vnitřní sebekontrolu.
  5. Schopnost pracovat s ostatními – tato schopnost je postavena na tom, jak dítě dokáže být chápáno ostatními a zároveň ostatním rozumět.
  6. Schopnost komunikovat – přání a schopnost si prostřednictvím slov vyměňovat myšlenky, pocity a představy. Tato vlastnost úzce souvisí s důvěrou dítěte v lidi kolem sebe a s příjemnými pocity plynoucími z činnosti sdílené s ostatními dětmi nebo s dospělými.
  7. Schopnost spolupracovat a nalézt při společné činnosti rovnováhu mezi vlastními potřebami a potřebami ostatních.

Při posuzování školní zralosti jsou důležité tyto oblasti:

• tělesný (somatický) vývoj a zdravotní stav
  • úroveň vyspělosti poznávacích (kognitivních) funkcí
  • úroveň práce schopnosti (pracovní předpoklady, návyky)
  • úroveň znalosti osobnosti (emocionálně – sociální)

Na třídě pracují pí učitelky: Věra Hybášková

Bc. Ivana Poláková