Úvod > Charakteristika tříd > Sluníčka

Č = čilost

K = kreativita

A = aktivita

„Ruku v ruce hned, prozkoumáme svět"

„Rok s kocourkem Modroočkem"

Zaměření třídy: VÝTVARNÉ

DĚTI MALUJÍ, KRESLÍ, MODELUJÍ A TVOŘÍ

Kresba, malba, otiskování, muchláž, mozaika, foukání barev, modelování, keramika, stříhání, vytrhávání, lepení, koláž, batika, malba na textil ... Existuje nespočetné množství technik se kterými děti v naší MŠ seznámíme a samy si je vyzkouší. Kromě poznání nejrůznějších stylů tvoření má pro děti výtvarná činnost ještě mnoho dalších pozitiv:

• děti si cvičí jemnou motoriku (modelování, vytrhávání), obratnost prstů a ruky
  • vhodně zvoleným psacím nástrojem podporujeme u dětí správný úchop
  • zajímavými postupy u dětí podněcujeme zvědavost a touhu po hezkém prožitku
  • tvořit - to znamená dívat se pozorně kolem sebe, chápat a rozvíjet to, co vidíme, pro děti je tedy vytváření vynikajícím způsobem, jak vnímat sám sebe jako součást okolního světa
  • rozvíjí se fantazie a představivost dětí
  • posilujeme myšlení a tvůrčí talent
  • kresba či malba je často spojením mezi světem dětí a dospělých, pomáhá nám dítě lépe poznat, v některých případech i diagnostikovat poruchy
  • posilování odpovědnosti za svoje dílo, na druhé straně rozvíjení pocitu sounáležitosti ke skupině a umění tolerance při skupinových pracích

Nesnažíme se děti ovlivňovat svým viděním světa a svými zkušenostmi - tím, že vidíme střechy červené a nebe modré, že zvíře má čtyři nohy a člověk dvě. Snažíme se je zvolna přenést k radosti ze sebe samých, k úžasu nad tím, že můžou malovat a tvořit. Jejich obrázková cesta třeba povede přes postavičky, které budou mít ruce rovnou na hlavě a po loukách se budou prohánět mnohonohá zvířata.

Vždy se snažíme vrýt do paměti dětský princip výtvorů - dětské oči něco viděly, (ouška slyšela), hlava nad tím přemýšlela a ruce to dokázaly nakreslit, namalovat nebo vyrobit.

Na třídě pracují pí učitelky: Jana Pavlíčková